A VISSZAJELZÉS FONTOSSÁGA I.
Hamarosan elindul a tavaszi verseny szezon és a csapatok újra ringbe szállnak a trófeáért. Már most érdemes elkezdeni a versenyekre való készülést. Mi is ezt tesszük több, külföldi versenyre készülő csapattal is sokat beszélgetünk. Az őszi felkészülés egyik fontos tanulsága, hogy a folyamatos fejlesztés és fejlődés érdekében nyitottnak kell lenni a visszajelzésekre. Az üzenet nem új, évek óta mondjuk. Vannak csapatok, akik zsigerileg jól csinálják, jönnek és tudatosan kérnek visszajelzés és kérdeznek.
Itt azonban nem szabad megállni. Fontos, hogy a csapaton belül is meg legyen az egymás iránti nyitottság. Az esetverseny nem egy zéróösszegű játszma, ahol az egyes csapattagok sikere csak mások rovására valósulhat meg. Sőt! Az a csapat, aki a visszajelzések adásából és fogadásából presztízskérdést csinál, definíció szerint nem lehet sikeres hosszú távon, hiszen energiáik egy jelentős részét belső játszmák kötik le.
A korábbi versenyeim során, ahol versenyzőként indultam a nulladik pillanattól kezdve cél volt, hogy egy őszinte közeg alakuljon ki a csapaton belül. A csapaton belüli munka során nincs idő magánélettel és egyéb elfoglaltságokkal foglalkozni. Mind a felkészülés, mind az esettanulmány megoldása és prezentációja fókuszáltságot és teljes embereket igényel.
3+1 trükk, hogyan is lehet egy őszinte légkört kialakítani a csapaton belül:
- Beszélgessetek a célokról: Mielőtt belevágtok az első esetetekbe érdemes átbeszélni, hogy ki miért is van a csapatban? Ki mit akar és a kitűzött célokból mi az ami közös, amiért mindenki hajlandó áldozatokat hozni. 2012-ben, miután megtudtuk, hogy mi fogjuk képviselni az egyetemet a kanadai John Molson MBA International Case Competition versenyen. Leültünk négyen és megbeszéltük, hogy mit is akarunk.
- Mielőtt csapatként elindultok, igyatok meg egy kólát: A versenyre történő felkészülési fázis nem csak a munkáról szól. Ha magánemberként ismeritek egymást sokkal könnyebb a másik gondolkodását megérteni, adott esetben visszajelzéseket adni. Ezen a csapatépítő beszélgetésen érdemes kerülni a szakmázást, hiszen később úgyis fogtok még eleget.
- Mindenki mondja el, hogyan szeret dolgozni: Mindenkinek meg van a saját stílusa ezért fontos, hogy megosszátok azt egymással. A cél, hogy a felkészülési periódus végére a négy különböző munkastílus egy koherens egészet alkosson. Nem baj, ha máshogy álltok egy-egy feladathoz, de a különböző stílusoknak egy irányba kell mutatnia, egymást kell erősítenie.
+1 Kinek mi a gyengéje: Na és itt érkezünk el a legnehezebb részhez. Fel kell tudni ismerni és ki kell merni mondani ha valami nem megy, fejlesztésre szorul. Ideális esetben a csapat nincs magára hagyva, vannak tapasztalt felkészítő tanárok, akik tudnak és szívesen segítenek. Fontos, hogy ne akkor keressetek minket, amikor már dráma van a csapaton belül, hiszen akkor már csak a tűzoltó szerep marad.
Ha a poszt üzenetét három szóban kellene összefoglalnom akkor: nyitottság, nyitottság, nyitottság.